WMACI2023 – Halové Majstrovstvá sveta, Toruň (POL), 26.3.-1.4.2023 – Rekordná výprava SVK na HMS veteránov (Masters)

Halové MS veteránov 2023 sa mali pôvodne uskutočniť v kanadskom Edmontone. Pre slovenských reprezentantov by to bol samozrejme exotický výlet, no bol by aj mimoriadne nákladnou záležitosťou. Záchrana obľúbeného podujatia poľským mestom Toruń potešila zrejme všetkých. Už len preto, že budú. Pre slovenských atlétov to bola navyše dvojnásobne dobrá správa. Toruń síce nie je úplne na dosah, no rozhodne patrí k tým najbližším destináciám. Platí to minimálne v prípade, ak sa bavíme o tých, ktoré sú schopné zorganizovať takéto veľké halové podujatie. A keďže halové MS sa tam uskutočnili aj v roku 2019 a v roku 2024 bude Toruń pre zmenu dejiskom európskeho šampionátu, tak toto príjemné poľské mesto môžeme pokojne označiť za „Mekku“ halovej veteránskej atletiky.

Dostupnosť mesta ako aj relatívne nízke náklady na pobyt zaručene zaujali mnoho slovenských veteránov. A je to vidieť aj pri pohľade na konečnú štatistiku prihlásených. Pretože slovenská výprava bude mať 54 účastníkov a obsadia 19 disciplín (vrátane tých mimo halu). Teda za predpokladu, že do Poľska pocestuje koncom marca každý, kto si vyplnil prihlášku. Naša výprava je 19. najpočetnejšia (celkový počet prihlásených krajín je 90). Obrovský záujem zo strany všetkých účastníkov bol tradične o šprinty a najobsadenejšia je dvojstovka. Kde sa stretáva šprintérska partia, ktorá pôjde aj 60m a pridala sa k nim aj početná skupina štvorstovkárov. Na porovnanie v roku 2022 a teda v čase, keď ešte Európou lomcovali kadejaké nielen cestovné obmedzenia, mala slovenská výprava v portugalskej Brage na EMACI iba 9 slovenských účastníkov. (Získali sme 3 cenné kovy. Zlato Milan Beliansky na 60m pr. a striebro si odniesla aj dvojica žrdkárov Miroslav Bajner a Jozef Vašina)

Do konca marca je však ešte ďaleko. Čas treba venovať tréningu, ale netreba zabúdať ani na regeneráciu. Mnohí si svoju formu budú pravidelne testovať a zaručene sa početná skupina budúcich účastníkov WMACI 2023 stretne na halových MSR, ktoré sa uskutočnia 18. februára tradične v bratislavskej hale Elán. A tam by sme si mohli spraviť aj spoločnú fotografiu!

Vidíme sa na dráhe, priatelia.

Ivan Janko, člen Komisie veteránov SAZ

WMACI 2023 v číslach

Celkový počet prihlásených: 4143
Počet slovenských reprezentantov: 54 (19. najpočetnejšia výprava)
Počet prihlásených krajín: 90
Muži: 41 (M35 – M80)
Ženy: 13 (W35 – W80)
Najobsadenejšie kategórie MS: M60 a W45
Najpočetnejšia mužská kategória SVK: M50
Najobsadenejšia ženská kategória SVK: 2x (W35 / W40 / W45 / W50
Najobsadenejšia disciplína MS: 200m
Najsilnejšia slovenská disciplína: 200m (8x)
Počet obsadených disciplín: 19

MiB